islamRadyo & ilahi dinle - Makaleler: Besinler b騽le zehir oluyor!
iletisim
Ana Menü

islami konular sesli

En Son Makaleler
F覺r覺nda Palamut
Microsoft hesab覺 si...
Saray Sarmas覺 Nas覺...
BTN TAVUU TENC...
Beyran orbas覺
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

Parola

   
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Sal覺k » Besinler b騽le zehir oluyor!
Besinler b騽le zehir oluyor!

 

Diyetisten Fatma Zehra Uçar söyleiye katlan ebeveynleri beslenme alkanl蹥 konusunda uyard. Uçar, konumasnda genel olarak piirme usullerine dikkat çekti.

Et ve dönerde dikkat

Havalarn snmasyla hafta sonlarnn vazgeçilmezi haline gelen mangal yakmann tehlikesine de vurgu yapan Fatma

Zehra Uçar, "Mangal çok fazla tercih etmeyin. Yapyorsanz da et ile ate arasnda 15 cm mesafe olsun. Ate ve et direk temas ederse, kanserojen maddeler oluur. Döner de ayn tehlike söz konusu. Ayda bir defadan fazla mangal ve döner yemeyin" dedi.

Vücutta tümör oluturan madde sofralarda

Niastal gda ürünlerinde kzartma, frnlama ve kavurma gibi yüksek scaklkta piirme srasnda oluan kimyasal bir bileik olan ve vücutta tümor oluumuna yardmc olan akrilamid maddesine kar ebeveynleri uyard. Akrilamid maddenin patates, msr cipsi, kahvaltlk tahl ürünleri, bisküvi, kraker ve kzartlm ekmekte oldu繠nu söyleyerek, piirme slarnn da bu maddenin olumasn etkiledi簨ni söyledi.

Pastorize süt kullann

Zehra Uçar, piirme srasnda dikkat edilmesi gereken noktalar da öyle sralad,Yemek piirirken, tencerenin kapa蹥n fazla açp kapamayn, oksijenle besinler temas etmesin. Besinlerin vitamin de簟ri düüyor. Ayrca, yemeklere soda ve karbonhidrat koymayn. Sebzeleri az suyla halayn. Makarnay ise pilav gibi piirin. Yani suyunu az koyun, kendisi çeksin. Dardan alnan sütlerin hijyen kontrolünü yapmak imkansz. Bu yüzden pastörize, markal sütler öneriyorum. Dardan alnan sütler, ne kadar kaynatlsa da mikrobu gitmedi簨 gibi, vitamini de yok oluyor dedi.

Ykanan yumurtann gözenekleri açlyor

Besinlerin saklama koullarnn önemine de dikkat çeken Diyetisyen Uçar, "Marketten ald蹥nz yumurtay ykayp dolaba koymayn. Gözeneklerini açm oluyorsunuz, mikroorganizmalar içine giriyor. Çabuk bozuluyor. Dondurulmu yiyecekleri de scakla temas ettirerek, çözdürürseniz mikrop üretir. Tek yapmanz gereken, buzluktan buzdolabnn içine almaktr. Artk yemekleri de strken, yüksek sda starak tüketmeye özen gösterin" dedi.

Hasta olmamak için yemek yiyin

Diyet yaparken aç kalmann yada kahvalt yapmamann vücuda olan zararlarndan bahseden Uçar, öün dengesinin çok önemli oldu繠nu söyleyerek, önemli tavsiyelerde bulundu,Kahvalt mutlaka yaplmal. Uzun saatler aç kalmak tehlikeli. Uzun saatlerin ardndan yemek yendi簨nde kan ekeri düüyor, zplyor. 50li yalara gelindi簨nde yüksek eker çkyor. 溳ker hastal蹥n önlemek için bir de bol kuru baklagil tüketin. Ara öünleri de atlamayn. Mutlaka bir meyve ya da yo繠rt yenebilir dedi.

Yazar admin - Mart 28 2016 6591 Okunma · Yazdır
top image scrolling tools
facebook_share
twitter_share
linkedin_share
blogger_share
mailto
scrolltop
>>>CANLI DiNLE<<<
islamradyo ilahi dinle

Sayfa oluşturulma süresi: 0.04 saniye 1,766,034 Tekil Ziyaretçi islamRadyo
Copyright © 2014 islami radyo, islam radyo, ilahi, ilahi dinle, islami m羹zik,mekke canl覺, medine canl覺, canl覺 yay覺n, radyo dinle
Bu sitede adsense reklamlar覺 g繹sterilmektedir...
islamRadyo

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.