islamRadyo & ilahi dinle - Makaleler: Aman dikkat! Bunlar nikah bozuyor…
iletisim
Ana Menü

islami konular sesli

En Son Makaleler
Microsoft hesabı si...
Saray Sarması Nası...
BÜTÜN TAVUĞU TENC...
Beyran Çorbası
Piyaz Nasıl Yapılır?
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

Parola

   
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Dini Konular » Aman dikkat! Bunlar nikah bozuyor…
Aman dikkat! Bunlar nikah bozuyor…

Sen benden boş ol”, “Ben seni boşadım” gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda manasını bilmese bile,boşanmış olur.
Seni bıraktım,seni terk ettim” kelimeleri açık söz kabul edilir.Bir veya iki defa böyle açık sözle boşamaya yani geri dönüşü mümkün olan boşamaya talak-ı rici denir. Ama yine de üç haktan biri gitmiş olur.Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylediğinde pişman olunmuşsa,eski nikaha dönmek niyetiyle hanımının elinden tutar veya öperse, tekrar nikah yapmadan iki bağ ile evliliğe devam eder.
2-Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözleri üç defa tekrarlanırsa, “Seni boşadım,boşadım,boşadım” derse veya “Seni üç defa boşadım” derse üç bağı birden koparmış,geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur.Böyle üç kere boşayınca talak-ı rici talak-ı bain’e dönmüş olur.
3-“Babanın evine git!”,”Defol git!”,”Cehenneme git!”,”Senin kocan değilim artık” gibi,başka manalarda da kullanılan sözler,kinayeli kapalı sözlerdir.Bu sözler boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan kesin boşama denir. Bu şekilde boşamada,iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinmez.
4-Kayınpederine “Ben senin kızını istemem, kime isterse varsın” demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde,”Ben seni ip ile bağlamadım git”,”İstediğin yere gidersin.Bana hanım olmazsın” veya “Atık ben seni istemem”,”Seni boşamak istiyorum” gibi şeyler söylese,boşamak niyet etmedikçe,boşamış olmaz. Ama boşama niyetiyle söylerse boşanma gerçekleşir.
Hanımına, anam,kızım,kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat şimdiden sonra anam,kızım veya kardeşim ol derse boşama olur. Bu bir talak-ı bain olur.
6-Hanımını başka başka üç zamanda birer kere boşarsa,üç defa (boş ol) veya (boşadım) derse yahut bir defa (üç kere boşadım) derse,geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur
7-Farzı yapmayan mesela namazın farz olduğuna inandığı halde kılmayan kadını boşamamak günah değildir.Kocasının ona güzellikle namaz kıldırmaya çalışması gerekir,çalışmazsa günaha girer. Evlilik vazifesini yapmayan,mesela büyü yapılmış,ilişkiden aciz olan erkeğin hanımı ayrılmak isterse bunu boşaması vacip olur.

Yazar admin - Mart 16 2016 6335 Okunma · Yazdır
top image scrolling tools
facebook_share
twitter_share
linkedin_share
blogger_share
mailto
scrolltop
>>>CANLI DiNLE<<<
islamradyo ilahi dinle

Sayfa oluşturulma süresi: 0.04 saniye 1,692,736 Tekil Ziyaretçi islamRadyo
Copyright © 2014 islami radyo, islam radyo, ilahi, ilahi dinle, islami müzik,mekke canlı, medine canlı, canlı yayın, radyo dinle
Bu sitede adsense reklamları gösterilmektedir...
islamRadyo

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.