islamRadyo & ilahi dinle - Makaleler: Hdrellez ne demektir? Tarih蔒si.
iletisim
Ana Menü

islami konular sesli

En Son Makaleler
Microsoft hesab覺 si...
Saray Sarmas覺 Nas覺...
BTN TAVUU TENC...
Beyran orbas覺
Piyaz Nas覺l Yap覺l覺r?
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

Parola

   
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Faydal覺 Bilgiler » Hdrellez ne demektir? Tarih蔒si.
Hdrellez ne demektir? Tarih蔒si.

Hdrellez, Türk aleminde kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz- Hzr (Hzr günü) olarak adlandrlan hdrellez günü, Hzr ve 愮yas Peygamber’in yer yüzünde bulutuklar gün olmas nedeniyle kutlanmaktadr.

Ruz- Hzr (Hzr günü) olarak adlandrlan Hdrellez Günü, Hzr ve 愮yas’n yer yüzünde bulutuklar gün oldu繠 savyla kutlanmaktadr. 酨lam co繢afyasna bakld蹥nda Hdrellez gününün yo繠nlukla Türkiye'de kutlanld蹥 görülmektedir.

Bir görüe göre; Türkler'in Orta Asya'dan getirdikleri Nevruz Bayramnn bakalam ve 酨lamlam eklidir. Öyledir ki; Nevruz Bayram kutlamas Anadolu Türkleri arasnda önemini kaybetmitir. Buna ra繜en Hdrellez eskiden beri kutlanmaktadr.

Kökenbilim (Etimoloji): Hdrellez günü, Gregoryen takvimine göre 6 Mays, eskiden kullanlan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadr.

Rumi takvime göre eskiden yl ikiye ayrlmaktadr: 6 Mays’tan 8 Kasm’a kadar olan süre Hzr Günleri adyla yaz mevsimini, 8 Kasm’dan 6 Mays’a kadar olan süre ise Kasm Günleri adyla k mevsimini oluturmaktadr. Bu yüzden 6 Mays günü k mevsiminin bitip scak yaz günlerinin balad蹥 anlamna gelir ki, bu da kutlanp bayram yaplacak bir olaydr.

Kökeni:

Hzr ve Hdrellez'in kökeni hakknda çeitli fikirler ortaya atlmtr. Bunlardan bazlar Hdrellez'in Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait oldu繠; bazlar ise 酨lamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarna ait oldu繠 yolundadr. Oysa ki; Hdrellez Bayram’n ve Hzr inancn tek bir kültüre mal etmek olanakszdr. 愮k ça簰ardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, 戠an, Yunanistan ve hatta bütün Do繠 Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazn geliiyle ilgili baz tanrlar adna çeitli tören ve ayinlerin düzenlendi簨 görülmektedir.

Hzr:

Hzr; hayat suyu(ab- hayat) içerek ölümsüzlü簟 ulam; özellikle de baharda insanlar arasnda dolaarak onlara yardm eden, bolluk, bereket ve sa簰k da蹥tan, Allah katnda bir elçidir. Hzr’n hüviyeti, yaad蹥 yer ve zaman belli de簨ldir. Hzr, baharn, baharla vücut bulan taze hayatn sembolüdür. Hzr inancnn yaygn oldu繠 ülkemizde Hzr’a atfedilen özelliklerin bazlar:

* Hzr, zor durumda kalanlarn yardmna koarak insanlarn dileklerini yerine getirir. * Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardm eder. * U繢ad蹥 yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar. * Dertlilere derman, hastalara ifa verir. * Bitkilerin yeermesini, hayvanlarn üremesini, insanlarn kuvvetlenmesini sa簰ar. * 愯sanlarn anslarnn açlmasna yardm eder. * U繠r ve ksmet sembolüdür. * Mucize ve keramet sahibidir.

Kutlama Mekan:

Hdrellez kutlamalar genel olarak yeillik, a簜çlk alanlarda, su kenarlarnda, bir türbe ya da yatrn yannda yaplmaktadr. Hdrellez'de baharn taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ci簟ri yeme adeti vardr. Baharn ilk kuzusu yenildi簨 zaman sa簰k ve ifa bulunaca蹥na inanlr. Bugünde krlardan çiçek veya ot toplayp onlar kaynattktan sonra suyu içilirse bütün hastalklara iyi gelece簨ne, bu su ile krk gün ykanlrsa gençleip güzelleilece簨ne inanlr.

Gecesi: Hdrellez gecesi Hzr’n u繢ad蹥 yerlere ve dokundu繠 eylere feyiz ve bereket verece簨 inancyla çeitli uygulamalar yaplr. Yiyecek kaplarnn, ambarlarn ve para keselerinin a蹥zlar açk braklr. Ev, ba-bahçe, araba isteyen kimseler, Hdrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hzr’n kendilerine yardm edece簨ne inanrlar.

Yazar admin - Mart 16 2016 5942 Okunma · Yazdır
top image scrolling tools
facebook_share
twitter_share
linkedin_share
blogger_share
mailto
scrolltop
>>>CANLI DiNLE<<<
islamradyo ilahi dinle

Sayfa oluşturulma süresi: 0.04 saniye 1,711,079 Tekil Ziyaretçi islamRadyo
Copyright © 2014 islami radyo, islam radyo, ilahi, ilahi dinle, islami m羹zik,mekke canl覺, medine canl覺, canl覺 yay覺n, radyo dinle
Bu sitede adsense reklamlar覺 g繹sterilmektedir...
islamRadyo

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.